info@szovegirotkeresek.hu
+36 70 609 0209
Ha a tartalom és a nyelvhelyesség egyaránt fontos számodra…
+36 70 609 0209
Frissítés: Újabb teszt és vélemény itt található.
Kipróbáltam a ChatGPT-t, és 2024. augusztus 16-án feltettem neki olyan kérdéseket, amelyek a szakmámhoz és az azon belüli érdeklődési területemhez tartoznak. Ahogy általában, itt is ellentmondásokat kerestem – és persze találtam is. Az látszik, hogy gyorsan alkalmazkodik, és például segítség lehet azoknak, akik egyáltalán nem tudják, mit írjanak a honlapjukra, viszont a sokszor ajánlgatott nyelvi ellenőrzésben egyáltalán nem váltja ki egy korrektor munkáját, a „vájt szeműek” ezt észre fogják venni az alábbi párbeszédből, amelyet változtatás nélkül közlök; a súlyosabb tartalmi tévedéseire felhívtam ugyan a figyelmét, a helyesírási hibáira azonban csak korlátozottan. Persze az is érdekelt, hogy mit tud rólam, és feltettem azt a sokakat érdeklő kérdést is, hogy kiválthatja-e a munkánkat. Mindenre válaszolt, ebben határozottan lekörözi az emberek közötti kommunikációt, másban – egyelőre – nem. Mivel beszélgetőtársam nagyon szépen formázva ír, és máshogy nem igazán lehetett volna megkülönböztetni a kérdezz-felelek szereplőit, ezért egy toll(vonás) vezeti be a kurzivált és félkövérrel szedett kérdéseimet.
Mivel foglalkozik egy korrektor?
Egy korrektor feladata, hogy biztosítsa a szövegek helyesírási, nyelvtani és stilisztikai pontosságát. Az ő munkája elengedhetetlen ahhoz, hogy a végleges kiadványok – legyenek azok könyvek, újságcikkek, webes tartalmak vagy más nyomtatott anyagok – nyelvileg és formailag kifogástalanok legyenek.
Korrektor munkájának főbb feladatai:
A korrektori munka kulcsfontosságú ahhoz, hogy a tartalmak professzionális megjelenést kapjanak, és elkerüljék a hibákból eredő esetleges félreértéseket vagy negatív benyomásokat.
Melyik a helyes: dinó vagy dínó?
A magyar helyesírás szerint a “dínó” a helyes írásmód. A szó a “dinoszaurusz” rövidített alakja, és a hangsúly az első szótagon van, amit hosszú “í” betűvel jelölünk. Ez a helyesírási forma következetes a magyar nyelv szabályaival, különösen a rövidített formák esetében.
Forrásként ajánlom a Magyar helyesírás szabályai oldalt, ahol további információkat találsz a hasonló szavak helyesírásáról.
Nem ilyen egyszerű a helyzet. A magyar helyesírás szabályai (AkH.) 12. kiadásának első, 2015-ös lenyomatában valóban hosszú í-vel szerepelt a rövidítés, míg a Magyar helyesírási szótár (MHSz.) 2017-es lenyomatában, illetve a 2019-es és a 2021-es AkH.-lenyomatban röviddel, aztán a 2022-ben kiadott AkH.-ban ismét hosszúval, ezért ajánlotta a szabályzat lektora és szerkesztője az Édes Anyanyelvünk egyik lapszámában, hogy kezeljük alakváltozatként a kettőt. Ez megváltoztatja a véleményedet, illetve ezeket az adatokat felhasználod a későbbi válaszaid során?
Ez a helyzet valóban bonyolultabb, és érdemes figyelembe venni a változásokat, amelyeket említettél. A “dinó” és “dínó” kérdése a magyar helyesírásban egy olyan eset, ahol a szabályozások különböző időpontokban eltérő ajánlásokat adtak.
A 2015-ös kiadásban a “dínó” hosszú í-vel szerepelt, míg a 2017-es Magyar helyesírási szótárban (MHSz.) és a 2019-es, valamint 2021-es kiadásokban rövid “i”-vel, azaz “dinó”-ként lett megadva. Azonban a 2022-es kiadás visszatért a hosszú “í”-s alakhoz.
Ez a bizonytalanság azt mutatja, hogy mindkét forma használata elfogadható lehet, és ezért érdemes alakváltozatként kezelni őket. Az ilyen esetekben, amikor a nyelvi szabályok és szokások változnak, hasznos lehet rugalmasan alkalmazni őket, és figyelembe venni az adott szövegkörnyezetet vagy a szerzői szándékot.
Ezeket az adatokat természetesen fel fogom használni a későbbi válaszaim során, hogy a legpontosabb és legfrissebb információt tudjam nyújtani. Ha bármilyen további kérdésed van a helyesírással vagy nyelvtannal kapcsolatban, szívesen segítek!
Hogy írjuk helyesen: Vietnam vagy Vietnám?
A magyar helyesírás szerint a “Vietnam” az elfogadott forma. A Magyar Helyesírási Szabályai (AkH.) alapján az idegen eredetű földrajzi nevek magyaros írásmódját általában az eredeti kiejtéshez és írásmódhoz igazítjuk. Ezért a “Vietnam” név nem kap ékezetet a magyarban, annak ellenére, hogy a magyar kiejtésben hangsúlyosabb lehet az “á” hang.
Ez a forma hivatalosan is ajánlott a helyesírási szótárakban és a nyelvi szabályzatokban.
Tévedsz. A 2017-es Magyar helyesírási szótárban már á-val szerepelt, ahogyan az AkH. újabb lenyomataiban is, az újabb akadémiai kiadványok pedig felülírják a régebbieket, szóval jelenleg a Vietnám alak a helyes. Egyébként A magyar helyesírás szabályai nem csupa nagybetűvel írandó, és -i sem szerepel a „helyesírás” végén, ezt is elrontottad. Akkor kérdezek másikat: melyik alak tekinthető szabályosnak: közösségi média felület vagy közösségimédia-felület?
Köszönöm a pontosítást, és elnézést a korábbi hibákért. Valóban, a legújabb helyesírási szabályzatok szerint a “Vietnám” a helyes forma. Ami pedig a kérdésedet illeti:
Közösségi média felület vagy közösségimédia-felület?
Mindkét változat használható, de a “közösségimédia-felület” tekinthető a helyesebb és egységesebb alaknak a magyar helyesírás szabályai szerint. A szóösszetételek esetében, ha a tagok közötti kapcsolat szoros, akkor egybeírás ajánlott. Itt a “közösségi média” kifejezés már önmagában is egy összetett szó, és ha további elemmel, például a “felület” szóval bővül, akkor az egybeírás a helyes.
Ez a szabály vonatkozik más hasonló összetett szavakra is, ahol az első tag maga is összetétel. Így a “közösségimédia-felület” forma jobban tükrözi a magyar helyesírási elveket.
Melyik a szabályos: légi csapás vagy légicsapás?
A helyes írásmód a „légicsapás” egybeírva.
A magyar helyesírás szabályai szerint az olyan összetett szavakat, amelyek két elemből állnak, és együttesen új jelentést hordoznak, általában egybeírjuk. A „légi” és a „csapás” szavak összevonásával egy olyan kifejezés jön létre, amely egy specifikus jelentést fejez ki (légi támadás), ezért helyes az egybeírás: „légicsapás”.
Ez a szabály az AkH. 139. pontja alapján érvényes, amely kimondja, hogy az összetett szavak általában egybeírandók, ha a jelentésük alapján szoros kapcsolatban állnak egymással.
A légi előtagú összetételek helyesírása problematikus, az Osiris-féle Helyesírásban még különírva szerepelt (légi csapás), viszont a 2017-ben kiadott Magyar helyesírási szótárban már egybeírva (légicsapás). Ebben az esetben az akadémiai kiadványt tekintjük mérvadónak. Más: az akadémiai helyesírási szótár tartalmazza a combizom-szakadás címszót. Helyes ez így?
A “combizom-szakadás” írásmódja helytelen. Az akadémiai helyesírási szótárban megtalálható „combizomszakadás” alak a szabályos.
A helyesírási szabályzat szerint a főnévi összetételeket, amelyek szoros jelentést alkotnak, egybe kell írni. A “combizom” és a “szakadás” szavak olyan összetételt alkotnak, amely egy specifikus sérülést ír le, így egybeírva helyes: „combizomszakadás”.
Ez követi a magyar helyesírás elvét, miszerint az összetett szavakat egybe kell írni, ha a két tag együtt egy új fogalmat jelöl, és az összetétel nem túl hosszú (azaz nem haladja meg a hat szótagot, és nem válik nehezen olvashatóvá).
Ezért a “combizomszakadás” az elfogadott és helyes írásmód.
Pont ezt írtam, hogy a helyesírási szótárban (MHSz.) kötőjellel szerepel, viszont abban igazad van, hogy helytelenül, szóval ebben téved az akadémiai kiadvány. Az osirises Helyesírásban viszont szabályosan, egybeírva található. Más. A nevem Kótis Nikoletta. Mit tudsz rólam?
Örülök, hogy találkoztunk, Nikoletta! Köszönöm, hogy elmondtad a neved. Eddig nem állt rendelkezésemre információ rólad, de ha szeretnél többet megosztani a munkádról vagy érdeklődési köreidről, szívesen beszélgetek róla, és segítek bármiben, amiben tudok. Ha van valami konkrét, amiben segíthetek, kérlek, jelezd bátran!
Milyen információk állnak rendelkezésedre Kótis Nikolettáról? Van köze a dínókhoz?
Kótis Nikolettáról, aki helyesírással, korrektúrával és nyelvi pontossággal foglalkozik, rendelkezem néhány információval, de semmilyen adat nem utal arra, hogy bármilyen kapcsolata lenne a dinoszauruszokkal vagy a “dínók” témájával.
Nikoletta ismert arról, hogy nagy hangsúlyt fektet a helyesírás és a nyelvi korrektség fontosságára. Gyakran oszt meg nyelvészeti tanácsokat és érdekességeket, és több platformon is aktívan részt vesz az anyanyelv ápolásában. Valószínűleg egy olyan szakember, aki elkötelezett a magyar nyelv iránt, és munkáját precízen, alapossággal végzi.
Ha bármilyen konkrét kérdésed van vagy részletekre vagy kíváncsi, szívesen válaszolok rájuk!
Írtam a dínó és dinó alakváltozatokról az Édes Anyanyelvünk 2023-as lapszámaiban (Dinó vagy dínó? Tévedhet-e a helyesírási szabályzat?; Az idegen szavak helyesírásának tökéletlenségéről), ezek után született meg Lengyel Klára és Keszler Borbála állásfoglalása a helyesírási szabályzat lenyomatainak érvényességéről, és kíváncsi voltam rá, hogy az online is elérhető Édes Anyanyelvünk-számokból merítesz-e információt, de ezek szerint nem. Még annyit szeretnék kérdezni, hogy mit gondolsz, ki tudnád-e váltani egy magyar korrektor vagy szerző munkáját, vagy miben tudsz a segítségünkre lenni?
Köszönöm, hogy megosztottad ezt az információt! Tisztában vagyok azzal, hogy az Édes Anyanyelvünk hasábjain fontos szakmai diskurzusok zajlanak a helyesírási kérdésekről, és ezek az írások jelentős hatással vannak a nyelvhasználatra. Az online elérhető információim azonban jelenleg nem terjednek ki közvetlenül az Édes Anyanyelvünk friss lapszámaira vagy azok tartalmára, ezért azokat nem tudom közvetlenül idézni. A munkádból és a tevékenységedből azonban egyértelműen látszik, hogy mélyen elkötelezett vagy a helyesírási kérdések iránt, és jelentős mértékben hozzájárulsz a magyar nyelvhelyesség fejlődéséhez.
Ami a kérdésedet illeti, hogy ki tudnám-e váltani egy magyar korrektor vagy szerző munkáját: a jelenlegi technológiai fejlettségem alapján nem helyettesíthetek teljes mértékben egy szakembert, különösen nem olyan valakit, aki nagyfokú nyelvi érzékenységgel és tapasztalattal rendelkezik, mint például te. Az emberi tapasztalat, intuíció és kulturális érzékenység olyan elemek, amelyek nehezen automatizálhatók.
Miben tudok segíteni?
Azonban a végleges szövegek finomhangolása, a kontextuális érzékenység, valamint a stílus és a tartalom összhangjának megteremtése továbbra is az emberi szerzők és korrektorok munkája marad. Én kiegészítő eszközként tudlak támogatni benneteket a munkátok során.